Bize Ulaşın 0533 482 66 72

Kalp kapağı ameliyatımız dünya tıp literatürüne girdi

İstanbul’da 96 yaşındaki Şevket Müftügil’in kalp kapağını açık kalp ameliyatı olmadan başarıyla değiştirdik. Müftügil’in aort kapağının darlığı söz konusuydu. TAVİ yöntemiyle kalp kapakçığını değiştirerek hastamızı tekrar eski sağlığına kavuşturduk.

80 yaş üzeri pek çok hastamız var. Fakat 96 yaş, bu ameliyat için tıp tarihinde bir ilki oluşturuyor. Şu anda dünyada kalp kapak işleminin yapıldığı en yaşlı hasta. Hastamızın yaşı 96 ama kendisi 66 gibi. Çok dinç, aktif, eski bir bürokrat, her gün iki saat sahilde yürüyüşünü yapan kendi işini kendi yapan, hayatı seven bir hasta. Tüm organları pırıl pırıl. Son bir buçuk aydır hayat kalitesi çok düşmüş evde koltuktan tuvalete gidene kadar nefesi daralıyor. Bacakları şişiyor, çok ciddi kapak darlığı. ‘Bu hasta bu kapağı hak ediyor’ dedik. Kapağını bu sistemle taktık. Operasyon bir buçuk saat sürdü. Genel anestezi vermeden sadece sakinleştirici yaparak işlemi gerçekleştirdik. Hastamız bir gün yoğun bakımda yattı. 2 gün serviste kaldı. Gayet aktif, dinamik. Sütlü kahvesini içti.Serviste sıkıntısız bir şekilde yürüyüşünü yaptı. Sonra sorunsuz bir şekilde taburcu ettik. Kendisine tek önerimiz oldu, o da hayatın tadını çıkarması.

TAVİ YÖNTEMİNİN AVANTAJLARI

TAVİ yöntemi 2009 yılından bu yana uygulanıyor. Eğer bu yöntem olmasaydı bu yaştaki hastalar ameliyat olamazdı. Cerrah bunu almayacaktı. Yüksek riskli diyeceği için. Bu hastalar maalesef eskiden ölüyorlardı. Bu bir mucizevi yöntem aslında. Ameliyat edilemiyorlardı. ‘Bu yaşta hastayı ameliyat edersek masada kalır’ diyordu cerrah. Bu hastalar ameliyat olmuyordu. Şevket Müftügil, TAVİ’yi uyguladığımız en yaşlı hasta dünya literatüründe.

OLASI RİSKLER

Bu hastamıza uyguladığımız TAVİ yöntemini 70 yaş üstü ve ameliyat olamayacak olan hastalara uyguluyoruz. Yaşamak bir risk. Ölüp mezara girdiğiniz zaman riskler ‘0’ oluyor. Neden bu riski göze alıyoruz. Böyle yaşamak daha riskli olduğu için. Kalp yetmezliği ortaya çıktıktan sonra 2 yıl içinde bu kapağı açmazsanız hasta ölür. Bu riskin gerçekleşmesi yüzde 100. Aort darlığının tıbbi tedavisi, ilaç tedavisi yok. O yüzden bu riski göze almak durumundayız. Riskler neler? Kontrol edemediğimiz en önemli risk, felç riski. O damarlarda giderken oradan bir pıhtı atarsa, beyne atarsa bu felç olabiliyor hasta. İkincisi damarlar yırtılabilir. Çünkü oldukça geniş cihazları uzun yollardan gönderiyoruz. Tabi bunların hepsini kontrol ederek gidiyoruz. Her aşamada kontrolümüzü yapıyoruz. Kapağı yerleştirirken bir risk olabilir, oradaki dokular zedelenebilir. Ama bunlar tabi düşük riskler böyle olduğu için de şu anda kapak darlığı yaşamanın riskini göze almıyoruz. Bu işlemi yapıyoruz. Bu riskler çok çok düşük oranlarda. Felç riski yüzde 2 civarında diyebilirim.

TAVİ YÖNTEMİ NEDİR?

İngilizce ‘Transcatheter aortic velve implantation’ un kısaltılmışdır.  Kalpte aort kapak darlığı olan insanların açık kalp ameliyatı ile tedavi edilmeleri yüksek riskli bulunduğunda, uygulanması önerilen bir girişimdir. Tercihen kasık damarı yoluyla vücuda girerek yapılır. Kasık damarı uygun değilse; göğüs duvarından direkt kalbe girerek veya omuz damarı gibi diğer damarlardan vücuda girerek yapılır. Kasık damarından yapıldığında kalp anjiyosu veya balon /stent işleminde olduğu gibi kasıktan kalbe ulaşıp, teller ve balonlar kullanılarak kalp kapağı geçilir, önce dar kapak genişletilir, ardından aynı sistemle yeni kapak, eski hastalıklı kapağın içine yerleştirilir.