Bize Ulaşın 0533 482 66 72

Ölümcül yüksek tansiyon türü: Malign hipertansiyon

Hipertansiyon tipleri arasında az rastlanan ama ölümcül olan malign yüksek tansiyon, tedavi edilmediğinde 5 yılda yüzde 99 ölümle sonuçlanıyor. Önlenemeyen bu tansiyon türü kontrol altına alınabiliyor. 

Hipertansiyonun farklı tipleri var mıdır?

Hipertansyonu kendi içinde 6 gruba ayırabiliriz. Tansiyon değerleri, 120-139/80-89mmHg aralığındaysa preshipertansiyon sözkonusudur. Bu hipertansiyon türü, 160/100 mmHg değerlerine çıkmışsa ikinci evreye girmiş demektir. Malign yüksek tansiyonda yüksek kan basıncı ile birlikte gözde kanama ve ödem oluşur. Yüksek kan basıncı ile birlikte yeni gelişen kalp yetmezliği, miyokard enfarktüsü, akciğer ödemi, aort damar yırtılması durumunda görülen tansiyon türüne acil hipertansiyon denilmektedir. Eğer acil bir durum olmaksızın kan basıncınız 220/120 mmHg’ye yükselmişse bu duruma ivedi hipertansiyon diyoruz. Gebelik sırasında ve sonrasında görülen tip ise gestasyonel hipertansiyondur. Tansiyon yüksekliğiyle birlikte beyin hasarı ve felç ortaya çıkmışsa hipertansif enselopati durumu vardır.

Hipertansiyon tipleri arasında en riskli olanları hangileridir?

Yukarıda sayılan nedenlerden acil yüksek tansiyon ve malign (ölümcül) yüksek tansiyon, riski çok yüksek tiplerdir. Acilen hastaneye yatarak tedavi edilmesi gerekir. Kesinlikle ihmal edilmemeli ve ciddiye alınmalıdır. Geç kalınır, zamanında ve etkin tedavi edilmez ise ölümle sonuçlanabilir.

HER YAŞTA GÖRÜLEBİLİYOR

Kontrolü zor olan yüksek tansiyon tipleri erkek ve kadında aynı oranda mı görülüyor?

Çok yüksek ve kontrol edilmesi güç olan tansiyonlar genellikle altta yatan bir nedene bağlı olan tansiyon tipleridir. Gerekli tetkikler ve değerlendirme sonrasında ortaya çıkarılarak tedavi yoluna gidilir. Yüksek tansiyon tüm yaşlarda ve tüm cinsiyetlerde görülebilir. Erkeklerden farklı olarak kadınlarda gebelik sırasında ve sonrasında ortaya çıkan gestasyonel yüksek tansiyon dediğimiz hastalıktır.

Malign yüksek tansiyonu olan hasta tedavi olmazsa ne kadar yaşıyor?

Malign yüksek tansiyon bu saydığımız hipertansiyon grupları içinde en tehlikeli olanlardan birisidir. Çok hızlı ilerler. Tedavi edilmediği durumlarda 5 yıl içinde hastaların yüzde 99’u ölür. Tedavi edilen grupta ise hastaların yüzde 80’i 5 yıl sonra halen hayatını devam ettirmektedir. Diğer yüksek tansiyon tiplerinden farkı, göz dibinde kanama ve ödemle seyretmesi, sonunda görme kaybına yol açmasıdır.

ÖNLENEMEYEN BİR HASTALIK

Malign yüksek tansiyon önlenebilir bir hastalık mıdır?

Malign yüksek tansiyonun tam nedeni bilinmemektedir. Bu nedenle de oluşması önlenemez. Ancak tedavi ile kontrol altına alınabilir. Genelde altta yatan sorunun ortadan kaldırılması gerekir. Odak noktası, tiroid (hem hipotiroidi hem de hipertiroidi de incelenir) ise uygun tedavinin verilmesi; böbrek üstü veya hipofiz bezindeki tümörler ise cerrahi olarak tümörün çıkarılması gerekir. Kokain, aşırı alkol, gebelik gibi nedenlerde malign yüksek tansiyona yol açabilir.

Hipertansiyon hastalarının yüzde kaçında Malign yüksek tansiyon görülüyor?

Malign yüksek tansiyon hipertansif hastaların yüzde 1’inde görülür. Sıklıkla altta yatan ikincil bir neden vardır.

Hastalar bu tansiyon tipinin farkında ve tedavi olma konusunda bilinçliler mi?

Maalesef hastalarımız tansiyonu gerektiği kadar önemsememekte ve ilaç tedavilerini düzenli olarak uygulamamaktadırlar. Hipertansiyon tanısı almış hastaların çok azı kontrol altındadır.

AKDENİZ MUTAĞI TERCİH EDİLMELİ

Beslenme, spor ve günlük yaşamın diğer aktiviteleri konusunda neler yapılmalı?

Beslenme ve egzersiz tansiyon tedavisinin en önemli öğelerindendir. Sofradan tuz kaldırılmalı, yemekler az tuzlu pişirilmeli, şarküteri ürünleri ve hazır gıdalardan kaçınılmalıdır. Düşük tuzlu Akdeniz mutfağı ve tencere yemeği uygun bir beslenme tarzıdır. Bunun yanında aşırı alkolden kaçınmalıdır. Haftada en az 4 gün 30’ar dakikalık tempolu yürüyüş, yüzme gibi sportif aktiviteler günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelmelidir. Fazla kilolar verilmeli ve sonrasında da ideal kilo korunmalıdır

Bu hipertansiyon türüne hangi hastalıklar eşlik ediyor?

Olası nedenler arasında sıraladığımız hormon salgılayan organlardaki tümörlerden, böbreğin kendinden ya da damarındaki darlıktan kaynaklanan hastalıklar malign yüksek tansiyonuna eşlik ederler.

İLK KONTROL 18 YAŞINDA

Erken teşhis için en düşük yaş sınırı nedir?

İlk kontrol mutlaka 18 yaşında yapılmalıdır. Erken teşhis hayat ve organ kurtarıcıdır. Tanı koymak çok basittir. Düzenli kontrollerden geçerek erken tanı konularak olası riskler minimuma indirilir.

Bu rahatsızlık nasıl kontrol altına alınıyor?

Malign yüksek tansiyonu kontrol altına almak için altta yatan nedenler teşhis edilerek, bu faktörlere yönelik tedavi yaklaşımları uygulanmaktadır. Eğer tümör varlığı söz konusuysa cerrahi müdahaleyle tümör çıkarılır.