Bize Ulaşın 0533 482 66 72

Ölümcül ritim bozukluklarına karşı kontrollü kullanılmalı

Motilium, domperidone etken maddeli bir ilaçtır. Sıklıkla mide şikayetleri olanlarda kullanılır. Bulantı, kusma, mide hareketlerinde yavaşlık, şişkinlik gibi şikâyetlerde kullanılır. Türkiye'de motilium, duolans ve lacombi isimleriyle piyasada bulunmaktadır.

Aslında bu yan etki 1980'lerden beri bilinen bir yan etkidir. Domperidone etken maddesi kalbin elektirik iletim sistemindeki sinyallerin uzamasına ve bunun sonucunda da ölümcül ritim bozukluklarına ve ani ölüme yol açar. Özellikle ritim bozukluğu olan, elektrokardiyogramlarında QT uzaması, kalp yetmezliği ve elektrolit bozukluğu olan hastalarda ölümcül aritmileri tetikleyebilir. Kalbin ileti sistemini bozarak ölümcül ritim bozuklukları ve ani ölüme yol açar.

KALP HASTALARINA ÖNERMİYORUZ

Mutlaka doktor kontrolünde alınmalıdır. Çünkü birçok ilaçla etkileşerek ölüme yol açabilir. Özellikle kalp ilacı kullanan hastalarda çok dikkatli olunmalı ve mümkünse kullanılmamalıdır. Yüksek dozlardaki yan etkileri daha belirgindir. Kalp hastaları için değil mide hastaları için önerilen bir ilaçtır. Kalp sorunu olan hastalarda kullanmamayı tercih ediyoruz. Mide şikayetleri için domperidon'dan içermeyen başka ilaçlar kullanılabilir.