Bize Ulaşın 0533 482 66 72

Kolesterol ilacı, ereksiyon skorunda yüzde 25’lik artış sağlıyor

Kolesterol ilacı kullanımının erektil disfonksiyon (ereksiyon problemi) sorunu yaşayan erkeklerin ereksiyon skorlarında yüzde 25’lik bir artış gösterdiği ortaya konuldu. Kolesterol ilacı ve ereksiyon sorunu arasındaki etkileşime yönelik yapılan ilk bilimsel çalışma özelliğini taşıyan araştırma sonuçları, ereksiyon kaybını genellikle kolesterole bağlayan hastaların bu inanışlarını da ters yüz etti.

Amerikan Kardiyoloji Derneği’nin 2014’de gerçekleştirilen toplantısına katılan Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Timur Timurkaynak, toplantıda sunulan araştırma sonucunu değerlendirerek, kalp ve damar hastalığı olan ya da yüksek kolesterolü bulunan erkeklerde görülen kolesterol ilacı kullanımının erektil disfonksiyonunu yani sertleşme sorununu iyi yönde etkileşimi ortaya koyduğunu söyledi.

647 erkek hasta üzerinde yapılan bilimsel araştırma çalışmasında 3.8 ay boyunca kolesterol düşürücü tedavi ile ereksiyon skorlarında yüzde 25’lik bir artış gözlemlendiğine dikkat çeken Prof. Dr. Timurkaynak, “Erektil disfonksiyon aslında kalp ve damar hastalıklarının sıkça görülen bulgularındandır. 40 yaşından sonra ortaya çıkar. Ayrıca sıklıkla diyabet, yüksek kolesterol, tansiyon yüksekliği, obezite, sigara kullanımı, depresyon ve strese bağlı kendini gösteriyor. Ereksiyon yani sertleşme sorunu olan erkekler mutlaka kalp sağlığı kontrolünden geçmelidir. Bu belirti, damar yapısının bozulduğunu gösteren en önemli belirtilerdendir. Kolesterol ilacı, kolesterolü düşürmenin yanı sıra damar dostu etkilere sahiptir. Bu nedenle ereksiyon sorununda iyileşme gözlemlenmektedir. Bu oran, viagra benzeri ilaçlarla elde edilen düzelmenin neredeyse yarısı kadar bir iyileşme anlamına geliyor” dedi.

DAMARLAR NASIL BOZULUYOR?

Ereksiyon sorununa yol açan damarlardaki bozulmanın nasıl gerçekleştiğini anlatan Prof. Dr. Timurkaynak şunları söyledi: “Damarların iç yüzeyinde endotel denen ince bir zar bulunur. Tüm damar yüzeylerini kaplar. Endotel, damarın sağlıklı çalışması gerektiğinde gevşeyip ve kasılmasını sağlar. Eğer endotel fonksiyonu bozulursa, damar gevşeyemez ve organ beslenmesi bozulur. Penis damarının gevşeyememesi sonucu da sertleşme sorunu yaşanır.”

DAMARLARI BOZAN NEDENLER

Kalp damar endoteli bozulduğunda kalp hastalıkları riskinin artacağını vurgulayan Prof. Dr. Timurkaynak hipertansiyon, kolesterol, sigara, diyabet, obezite, kolesterol yüksekliğinin endotel fonksiyonunu bozan önemli etmenler olduğunu kaydetti.

ARTAN KAN MİKTARI EREKSİYONU SAĞLIYOR

Kolesterol ilaçlarının damar duvarındaki inflamasyonu da iyileştirdiği için endotel fonksiyonu düzelttiğini, böylece gevşeyen penis damarına giden kan miktarının artarak sertleşmeyi sağladığını  belirten Prof. Dr. Timurkaynak, her erektil disfonksiyonunda (sertleşme sorunu) tedavi için kolesterol ilacının ilk kullanılacak ilaç olmadığına da dikkat çekerek şu önemli bilgiyi verdi: “Eğer erektil disfonksiyonu olan hastada kolesterol yüksekliği de var ise kolesterol ilaçları kullanılmalıdır. Kolesterol tedavisi uzun süren bir tedavidir. İlacı keserseniz kolesterol tekrar yükselecek ve ereksiyon bozulacaktır. Ayrıca hipertansiyondan kalp krizine, felce kadar uzanan geniş bir tabloda sağlık problemleri ortaya çıkacaktır. Kalp damarınız için ne kötüyse penis damarınız içinde o kötüdür.”