Bize Ulaşın 0533 482 66 72

Düşmeyen yüksek tansiyonda renal ablasyon yöntemi

Türkiye’de 1.5 milyon kadar ilaç tedavisine dirençli yüksek tansiyon hastası bulunuyor. “Renal ablasyon tedavisi”yle son yıllarda dirençli yüksek tansiyon kontrol altına alınabilmektedir. 

Hipertansiyon tedavisi geçici mi yoksa ömür boyu süren bir tedavi midir?

Bu rahatsızlık, gelip geçici değil kronik bir hastalıktır. Hipertansiyon tedavisi, eğer ikincil hipertansiyonda olduğu gibi altta yatan bir nedene bağlı değilse bir ömür sürer. ‘İki kutu ilaç içtim tansiyonum düştü’ diye bir şey söz konusu değildir. Herhangi bir hastalık, nezle, grip ya da sinüzit tedavisi gibi düşünülmemelidir. İlaçların düzenli kullanılması, muayene ve tetkik periyodlarına kesinlikle uyulması gerekiyor. Tedaviyi kolaylaştıran hayat tarzı değişikliği de çok önemlidir. Düzenli spor, dengeli beslenme alışkanlık haline getirilmeli.

Yüksek tansiyonun kronik olmasının altında yatan nedenler nelerdir?

Esansiyel yüksek tansiyon birçok faktörün bir araya gelmesi ile oluştuğundan kronik bir hastalıktır. Bu faktörlerin hepsi aslında tek bir mekanizmaya yol açıp, damarda kasılma-büzülme yaparak tansiyonu yükseltirler. Tedavide kullandığımız ilaçların büyük bir kısmı da damar genişletici ilaçlardır. Ancak sempatetik sinir sistemi dediğimiz sistem de tansiyonun yükselmesinde oldukça etkilidir. 

Erken teşhis ve tedaviyle hipertansiyon riskini ortadan kaldırmak mümkün mü?

Erken teşhis yüksek tansiyonu daha rahat kontrol altına alabilmek için çok önemlidir. Sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleriyle de kontrol altına almak mümkün olabilir. Ancak bir toplum sağlığı projesi olarak baktığımızda, daha hastalık ortaya çıkmadan sağlıklı yaşam tarzı ile yetişen gençlerde yüksek tansiyon görülme sıklığı azalacaktır. Yani önleyici tedbirleri almak daha uygun bir yaklaşım olacaktır.

TEDAVİDE KİŞİYE ÖZEL REÇETE

Hipertansiyon tedavisi kişiden kişiye farklılık gösterir mi?

Her yüksek tansiyon hastasına aynı tedavi uygulanmaz. Hastanın, yüksek tansiyonuna eşlik eden diğer hastalıklarına bakılarak en uygun ve etkili tedavi seçeneği hayata geçirilerek hastalık kontrol altına alınır.

Bugün geçerli olan tedavi yöntemleri nelerdir?

Tansiyonun kontrol altına alınması için yaşam tarzı değişiklikleri, diyet, ilaçlar ve tüm bunların yetersiz kaldığı durumlarda renal sempatik sinir sistemi denervasyonu günümüzde uygulanan tedavi seçeneklerini oluşturmaktadır.

 Tedavi süreci, yüksek tansiyon hangi aşamadayken başlıyor?

Hastanın tansiyonu 120/80’in üstünde ise sağlıklı yaşam tarzı değişikliğiyle tedavi süreci başlar. Eğer tansiyon 140/90’dan yüksekse o zaman ilaç tedavisi devreye girer. İlaç tedavisinin amacı tansiyonu 140/90 değerlerinden daha aşağıda tutmaktır. İlaçlara rağmen tansiyon 140/90’dan düşük olmuyorsa o zaman dirençli hipertansiyon durumu sözkonusudur. Bu durumda renal arter sempatik sinir denervasyonu tedavisi uygulanabilir.

İLACIN KONTROL EDEMEDİĞİ TANSİYONU DÜŞÜRÜYOR

Yani, ilaçların kontrol altına alamadığı hipertansiyon hastaları için yeni bir umut ışığı var?

Kesinlikle. Yeni geliştirilen ve cerrahi olmayan bir tedavi yöntemini son 2-3 yıldır Türkiye’de de uyguluyoruz. İsmi, ‘renal sempatik ablasyon tedavisi’. Bu tedavinin amacı, ilaçlarla kontrol altına alınamayan hasta gruplarında tansiyonu kontrol altına almak. Etkili ve yüz güldürücü sonuçlar elde ediliyor. Koruyucu değil, zor vakalarda kontrol edici bir tedavi seçeneğidir.

Renal ablasyon tedavi yöntemi hangi durumlarda uygulanıyor?

Günde en az 3 ilaç içmesine rağmen tansiyon değerleri yüksek seyrederek büyük tansiyonu 120’nin, küçük tansiyonu ise 90’ın altına inmeyen dirençli hipertansiyon hastalarına bu yöntem uygulanarak, hastalık kontrol altına alınmaktadır. Türkiye’de ortalama 1.5 milyon dirençli hipertansiyon hastası bulunmakta. Hipertansiyona böbrek rahatsızlıkları ve hormon dengesizlikleri neden olmamışsa bu yöntem her yaştaki hastaya uygulanabilmektedir. 2-3 yıl öncesine kadar ilaçların etkisiz kaldığı noktada bir tedavi seçeneğimiz yoktu, ama artık var. Böylece olası organ kayıpları ve ölümleri daha da azaltmak mümkün hale geldi.

Renal ablasyon tedavisi nasıl gerçekleştiriliyor?

Bu tedavi yöntemi, girişimsel kardiyoloji uzmanı tarafından gerçekleştirilmektedir. Lokal anestezi altında yaklaşık 45 dakikada tamamlanıyor. Kasıktaki atardamardan girilerek ulaşılan sağ ve sol böbreklerdeki atar damarların etrafındaki sinirler katater yardımıyla radyo frekans verilerek yakılıyor. Çünkü bu sinirler tansiyonun kontrolsüz bir şekilde yükselmesine neden oluyor. Böylece tansiyonun çok üst seviyelere çıkması önleniyor. Bu önemli operasyonun ardından hasta aynı gün taburcu olarak günlük hayatına dönebiliyor.

TANSİYONDA HEMEN DÜŞÜŞ BAŞLIYOR

Hasta, sonuçları ne zaman görmeye başlıyor?

Renal ablasyon operasyonundan hemen sonra tansiyonda düşüş gözlenmeye başlıyor. 6 ay boyunca artarak devam ediyor. Gerekli görülürse ilaç kullanımı zaman içinde azaltılabiliyor. Bugüne kadar yapılan ve yaptığımız operasyonlarda sonuçların kalıcı olduğunu gözlemliyoruz. Tabi ki operasyondan sonra hastaların yaşam tarzlarına ve istikrarlı bir şekilde ilaç doz ve kullanım periyodlarına azami dikkat etmeleri gerekmektedir.