Bize Ulaşın 0533 482 66 72

İftardan sonra kalp krizi riski

Kalp krizi rahatsızlığının Ramazan ayında iftardan sonraki saatlere denk geldiğine dikkat çeken Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Timur Timurkaynak, kalp ve yüksek tansiyon hastalarının kontrol altına alınmadan oruç tutması halinde felç ve kalp krizi yaşayabileceklerini vurguladı.

Kalp ve yüksek tansiyon hastalarının doktor kontrolünden geçmeden oruç tutmasının ciddi riskleri beraberinde getireceğini belirten Prof. Dr. Timurkaynak, “Kontrolsüz kalp ve tansiyon rahatsızlığı olanlar, kısa bir süre önce kalp krizi geçirenler, by-pass ameliyatı olanlar ve kontrolsüz kalp yetmezliği olanların oruç tutması halinde kalp yetmezliği artar, tansiyon çok yükselerek felce neden olabilir, beyin kanaması, kalp yetmezliği ve ölüm gibi olaylar ortaya çıkabilir” dedi.

Kalp ve yüksek tansiyon hastalığı kontrol altında tutulabiliyorsa oruç tutulabileceğini belirten Prof. Dr. Timurkaynak, oruç tutulmadan önce mutlaka doktor muayenesinden geçilmesi gerektiğine, risklerin ortaya konularak hastanın oruç tutup tutamayacağının belirlenmesinin, alınan ilaç dozundaki değişikliklerin tespit edilmesinin önemine dikkat çekti.

AĞIR YEMEK VE SAHURSUZ ORUÇ KALP KRİZİNİ TETİKLER

İftarda sıklıkla yenilen ağır yemeklerin kalp krizi riskini arttırdığını vurgulayan Prof. Dr. Timur Timurkaynak, “Yemekten sonra göğüs bölgesinde oluşan ağrı 15 dakikayı geçiyor ve bulantı, terleme oluyorsa kalp krizi ihtimaline karşı 24 saat anjiyo yapan bir sağlık merkezine zaman kaybetmeden mutlaka başvurulmalıdır. Sahur öğünü kalp krizi riskini azaltmak için mutlaka yapılmalıdır” dedi.

BESLENME RAMAZAN’DA DEĞİŞMİYOR

Doktor kontrolü sonrasında oruç tutmasında sakınca görülmeyen kalp ve yüksek tansiyon hastaları için Ramazan’a özel bir beslenme mönüsü olmadığını belirten Prof. Dr. Timur Timurkaynak, “Ramazan dışındaki günlerde kalp sağlığı, yüksek tansiyon açısından nasıl besleniyorlarsa aynı şekilde beslenecekler. Sadece 3 öğün yerine 2 öğün yiyecekler. Lifli besinler, baklagiller, sebze, meyve, bol sıvı, ceviz, fındık, zeytinyağı, balık bu hastaların temel besin maddeleridir. Ramazan’da da tuzlu ve hazır gıdalardan, kızartmalarda kaçınılmalıdır. Ramazan uzun yaz mevsimine denk geliyor. Kişi 16 saat aç kalıyor. Uzun açlık sürelerine dayanabilecek şekilde beslenilmelidir” diye konuştu.

ÖĞLEYİN 30 DAKİKA UYUYUN

Sıcak saatlerde dışarı çıkılmaması gerektiğine ve öğleyin yarım saatlik uykunun önemli olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Timurkaynak, egzersizlerin Ramazan boyunca hafifletilmesini, kültür fizik hareketleri yapılmasını ve bantta koşulmaması konusunda uyarılarda bulundu.

İFTAR VE SAHURDA YETERSİZ SIVI, TANSİYONU DÜŞÜRÜR

“Sıvı kaybı artacağından halsizlik ve yorgunluk daha belirgin olacaktır. Tansiyon hastaları sıvı kaybı nedeniyle tansiyon düşmesi yaşayabilirler. Bu nedenle iftar ve sahurda bol sıvı alımı ihmal edilmemelidir” diyen Prof. Dr. Timur Timurkaynak, kalp, tansiyon ve idrar söktüren ilaçların Ramazan ayı için doktor kontrolünde tekrar ayarlanabileceğini söyledi.

SAĞLIKLI İFTAR VE SAHUR MÖNÜSÜ

Kontrol altındaki kalp rahatsızlıkları ve yüksek tansiyonu olan hastaların, iftar ve sahur sofralarında olması gereken besinler:

İftar mönüsü: Mercimek çorbası, yeşilliklerden oluşan salata, yoğurt, hoşaf, zeytinyağlı sebze yemeği, haşlanmış yağsız et, meyve, zararsız bol sıvı içecek. İftar sofrasına sıvı alımıyla başlanmalı. Çünkü gün boyu düşebilen tansiyon sıvı alındığı için yükselir. İftar yavaş yavaş yapılmalı, 1-2 saat içinde keyfine vararak tüketilmeli.

Sahur mönüsü: Klasik Türk kahvaltısı en uygun sahur yemeğidir. Az tuzlu ve az yağlı beyaz peynir, zeytin ve zeytinyağı, tam buğday ekmeği, kaşarlı tost, katı yumurta, çay ve su.

Aslında Akdeniz mutfağı Ramazan’da uygulanması gereken pratik, sağlıklı ve yeterli besinlerden oluşmaktadır.