Bize Ulaşın 0533 482 66 72

Kalp rahatsızlığı olanlar kar topu oynamasın

Soğuk havalar ve kar, kalp hastaları ölümcül olabiliyor. Hava sıcaklığındaki 10 derecelik düşüşün kalp krizi riskini yüzde 7 arttırıyor. Bu yüzden kalp hastaları kar topu oynamaktan uzak durmalılar ve kalp krizinden ölümlerin soğuk kış aylarında daha çok yaşandığını unutmamalılar. Kalp hastaları için kış aylarında hayat kurtaracak uyarıları sizler için hazırladık.

Kış mevsimi kalp hastaları için tehlikeli midir?

Soğuk ve karlı günlerin kapımızda olduğu kış mevsimindeki kar yağışı, her ne kadar çok sevimli görünse de kalp hastaları için ciddi tehlikelere yol açmaktadır. Özellikle kar topu oynamak, evimizin önündeki karları küremek gibi aktiviteler kalbin iş yükünü arttırarak kalp krizlerine davetiye çıkarmaktadır. Düzenli egzersiz yapmayan, kondisyonu yeterli olmayan kalp hastaları kar yağdı diye dışarı çıkıp torunları ile kar topu oynamadan önce bir kez daha düşünmelidir.

Kar ile ilgili aktivitelerde kalp krizine karşı ne gibi önlemler almak gerekir?

Kalp rahatsızlığı olanlar, örneğin evlerinin önündeki karı küremek zorunda kalırlarsa bu aktiviteye hafif egzersiz yaparak hazırlanmalılar. Karı kaldırmak yerine iterek küremeliler. Sıkça mola verip dinlenmeleri gerekir. Vücut ısısını koruyacak sıkı bir kıyafet, atkı, eldiven ve bere kullanmalılar.

10 DERECELİK DÜŞÜŞ RİSKİ YÜZDE 7 ARTTIRIYOR

Soğuk hava, kalp hastalığında riski ne kadar arttırıyor?

Hava sıcaklığındaki her 10 derecelik düşüşün kalp krizi riskini yüzde 7 arttırdığı unutulmamalıdır. Soğuk ve karlı günlerde hastanelere başvuran hastaların çoğu karda kayıp düşen, kaslarını incitip kemiklerini kıran hastalardan oluşmaktadır. Böyle günlerde acil servislere giden her 100 hastadan sadece 7’si kalple ilgili şikâyetlerle başvurmakdadır. Başvuranların büyük kısmı ise 55 yaşın üzerindedir. Oran böylesine düşük olmakla beraber ölümlerin neredeyse tamamını bu hasta grubu oluşturmaktadır. Yapılan gözlemsel çalışmalar kış aylarında kalp krizleri ve kalpten ölümlerin daha sık görüldüğünü ortaya koymaktadır.

Vücudumuz kış mevsimine ayak uydurmak için nasıl çalışmaktadır?

Soğuk havalarda kalbimiz, vücudu sıcak tutabilmek için daha fazla çalışmak zorundadır. Yine kış ayalarında gündüz saatleri kısaldığından vücudun gece-gündüz hormonal dengesi bozularak stress hormonu olan kortizol salgısı değişmekte ve bu da kalp açısından ek bir yük oluşturmaktadır.

Soğuk havalarda kalbin oksijen ihtiyacı artıyor mu?

Elbette artıyor. Kış mevsiminde soğuk havayı içimize çekerken kalbin oksijen ihtiyacı artmaktadır. Sağlıklı insanlarda kalp, kan dağılımını ayarlayabildiği için herhangi bir sorun yaşanmaz. Ancak kalp hastalarında, özellikle de kış mevsiminde egzersiz yapılıyorsa, kar topu oynanıyor ya da yemek sonrası soğuk havada yürüyüşe çıkılmışsa daha fazla çalışıp daha çok oksijene ihtiyaç duyan kalp, damarları tıkalı olduğu için bu dağılımı yapamaz ve kalp krizi ortaya çıkabilir.

ANİ ISI DEĞİŞİMİNDE EL VE AYAKLARA DİKKAT

Vücut ısısının düşmesi kalbi nasıl etkiliyor?

Karlı havalar, şiddetli rüzâr, hava sıcaklığının çok düşük olması ve hatta yağmurlu bir hava bile vücut ısınızı düşüreceğinden kalp hastalığı riskleri ile size baş başa bırakacaktır. Bu tür hava şartlarında kalp atımı ve tansiyon yükselir. Kalbin yükü artar ve özellikle kalp hastasıysanız kalbinizin daha fazla yorulmasına neden olur. Kalp yetmezliği olan hastalarda vücut ısısının düşmesi önemli problemdir. Kalp hastaları ani ısı değişimlerinden sakınmalıdırlar. Aksi takdirde kalbiniz bu ek yükle başa çıkamayacak ve kalp krizi, ölüm gibi sonuçlara yol açacaktır. Yaşlı insanlarda vucut ısısı daha kolay düşeceğinden böyle havalarda dışarı çıkmamak uygun olur.

Kış aylarında vücut ısısını korumak için neler yapılmalıdır?

Eğer böyle havalarda dışarı çıkmak durumundaysanız, vücut ısısını korumak için mutlaka el ve ayaklarınızı sıcak tutacak tarzda giyinmek, bere takmak gerekir. Vücudumuzun ısısı en çok eller, ayaklar ve başımızdan kaybedileceği için sıkı giyinmek önemlidir.

Soğuklarda kalp krizi nasıl oluşuyor?

Soğuk havalarda cildimizdeki soğuk algılayıcıları aktif hale gelerek sempatetik sinir sistemini harekete geçirirler. Bunun sonucunda katekolamin denilen hormon salınımı artar ve bu hormon kanın pıhtılaşmasını teşvik ederek kalp krizine yol açar.

BU ÖNLEMLER RİSKİ AZALTIYOR

Kalp krizi riskini azaltacak önlemler nelerdir?

Soğuk havalarda dışarıya çıkılması gerekiyorsa alkollü içecek almaktan kaçınılmalıdır. Çünkü bu tür içecekler damarları genişleterek vücudunuzdan ısı kaçısını arttıracak ve sizi riske atacaktır. Ağır bir yemek sonrasında soğuk havaya çıkmak da kalbinizi zorlayacak bir durumdur. Kalp hastalarının soğuk algınlığı ve gripten korunmak için aşılanması da diğer önemli bir noktadır. Sanıldığının aksine kalp krizinin tetiklenmesinde hava kirliliği soğuklar kadar önemli bir etken değildir.

BU HASTALIKLAR DA SOĞUĞU SEVMİYOR

Soğuk havalarda başka hastalıklar da kalp krizini tetikleyebilir mi?

Kalp hastası olmasalar bile kalp hastalığı açısından yüksek riskli hasta grupları da ani ısı değişimlerinden sakınmalıdırlar. Hipertansiyon hastaları, şeker hastaları, obezler, sigara içenler ve ailesinde kalp hastalığı hikâyesi olan bireyler de bu ani hava değişimlerinden etkilenirler ve kalp krizi geçirebilirler.