Bize Ulaşın 0533 482 66 72

Kolesterol: Hastalığın tek çaresi statin tipi ilaçlar

Yeni yayımlanan kolesterol kılavuzu aslında eski söylenenden farklı ve yeni bir şey söylemiyor. Tek fark artık hastaları ve hekimleri strese sokan LDL kolesterol hedefine ulaştık mı ulaşmadık mı sorusunu ortadan kaldırmış olması. Ne hasta ne de hekim açısından değişen bir şey yok. Daha önce kimlere statin verdiysem yine aynı hasta grubuna statin vermeye devam ediyorum. Tek fark LDL kolesterol için sayısal bir hedefe bakmam gerekmiyor.

Bu yeni kılavuz hem hekim hem de hasta için daha kolaylaştırıcı bir durum ortaya koyuyor. Hedefe ulaştım ulaşamadım stresi yok artık. Biliyorum ki hastam LDL düzeyi ne olursa olsun statini içiyorsa mutlaka yararını görüyor. Kalp hastalığı için risk faktörlerini oluşturan hipertansiyon, diyabet, sigara ve kolesterol yüksekliği aslında  azılı haydutlar olan Dalton Kardeşler’e benzer. Daltonlar’ın hepsi birden saldırıyorsa hastama ben de daha yüksek dozda cephane ile (yüksek doz statin) savunma yapıyorum, hastama yüksek doz statin veriyorum. Eğer Dalton Kardeşler’in hepsi birden değil de bir iki tanesi saldırıya geçmiş ise o zaman daha düşük doz statin ile savunma yapmak yeterli oluyor. Bilim bu kadar net olarak bize bunu söylüyor. Bilim bu kadar net olduğu için de yeni kılavuz sayısal LDL hedefinden vazgeçiyor.

Sağlıklı kolesterol düzeyi için şunu söylemek uygun olur; azı karar, çoğu zarardır. Eğer Daltonlar’la karşılaşmadıysanız henüz ve fakat kalp hastalığı riskiniz yüksekse düşük doz, karşılaştıysanız yüksek doz statin ile LDL’nizi düşürmelisiniz. Bilimsel gerçekler bize bugün artık şunu söylüyor; kalpten ölmek istemiyorsanız ve kolesterol ile çoktan tanıştıysanız o zaman LDL’niz düşük olmalı. Bunu statin ile başarırsınız.Eğer kanınızdaki kolesterol düzeyi çok yüksekse ve buna hipertansiyon, diyabet, sigara igibi risklerde eşlik ediyorsa bir süre sonra kalbinize, beyninize, böbreğinize ve bacaklarınıza giden damarlar aynen kireçli suyun yaptığı gibi tıkanır. Kalp krizi ya da felç geçirirsiniz.