Bize Ulaşın 0533 482 66 72

Kalp damar hastalıkları kontrolü için 10 sebep

Hayatınızın uzun ya da kısa olması yaş ile değil, kalbinizin yaşıyla orantılı. Orta yaşlarda olmak ya da genç olmak kalbimizin sağlıklı olduğu anlamına gelmeyebiliyor.

Ülkemiz, 50 yaşın altında kalp krizi geçirme sıklığında Avrupa birincisi. Kalp krizi geçirenlerin yüzde 20’si 50 yaşın altında. Ölüm nedenleri arasında yine kalp damar hastalıkları 1. sırada. Kalp ve damar hastalıklarının neden olduğu ölüm oranını düşürebilmek, daha kaliteli ve uzun yaşamak için kalbinizi kontrol ettirmenizi gerektiren 10 önemli neden:

1 – Kalp damar hastalıkları dünyada ve ülkemizde 1 numaralı ölüm nedenidir. Her 10 kişiden 4’ü kalp hastalıklarından ölüyor. Sıklıkla karşılaşılan kötü bir sürpriz herkesin kapısını çalabilir. Bunun bilinciyle yaşamak sizin ve sevdiklerinizin hayatını kurtarır.

2 – “Turp gibiyim, kalbimle ilgili hiçbir şikâyetim yok” demeyin. Kalp damar rahatsızlıkları sinsi bir şekilde gelişir. Belirti vermeyebilir. Ani ölümlerin en önemli nedenidir.

3 – Orta yaşlara geldiyseniz kalp sağlığı açısından risk artar. Çünkü kalp damar hastalıkları 40’lı yaşlardan itibaren görülür.

4 – Hipertansiyon, şeker hastalığı, sigara, obezite, kolesterol yüksekliği gibi sağlık sorunlarınızdan bir ya da birkaçının varlığında mutlaka kalp ve damarlarla ilgili gerekli kontroller yaptırılmalıdır.

5 – Genetik yatkınlık, kalp ve damar hastalıklarının oluşmasında önemli ve önlenemeyen bir nedendir. Ailesinde kalp damar rahatsızlığı bulunanlar mutlaka muayene ve gerekli tetkikleri yaptırmalıdır.

6 – Modern hayat, maalesef hareketsizliği de beraberinde getiriyor. Eğer egzersiz yapamıyor ya da yapmıyorsanız kalbinizi kontrol ettirin.

7 – Stres kalp sağlığını olumsuz etkilemektedir. Stresli iş ortamı ya da strese yatkın bir kişilik yapısına sahip olanlar kalple ilgili gerekli testleri yaptırmalıdır.

8 – Kalitesiz, düzensiz ve yetersiz bir uyku düzeni kalp sağlığını riske sokabilir. Dolayısıyla kardiyoloji uzmanı tarafından gerekli kontroller yapılmalıdır.

9 – Eskisinden daha çabuk yoruluyorsanız, nefes nefese kalıyorsanız mutlaka bir doktora başvurun ve kalbinizi kontrol ettirin.