Bize Ulaşın 0533 482 66 72

Diyet ve kalp sağlığı arasındaki çarpıcı ilişki

Amerika’da yapılan bilimsel çalışma en popüler diyetlerin kalp sağlığı açısından hiçbir yararının olmadığını ve zayıflamada birbirine üstünlük sağlayamadığını kanıtladı.

Vücut kitle endeksleri 92.5 kg. olan ortalama 45 yaşındaki 2 bin 2559 hastayla yapılan ve popüler diyetlerin kilo verme, tansiyon, şeker ve kolesterol açısından kardiyak risk faktörlerinin değerlendirildiği çalışmanın çarpıcı sonuçlarıyla ilgili şunları söyleyebiliriz.

BÜTÜN DİYETLER 2.2 KİLO ZAYIFLATTI

Saygın kardiyoloji dergisi Circulation’ın Kasım 2014 sayısında sonuçları yayımlanan araştırma, 2003-2011 arasında kanıt değeri yüksek 12 çalışmayla yapıldı. Dünyada en yaygın diyet yöntemleri olan düşük karbonhidratlı Atkins, South Beach ve Zone; düşük kalori ve davranış terapisini içeren Weight Watchers yöntemlerini uygulayan hastalar 1-2 yıl boyunca takip edildi. Sonuçlar analiz edildiğinde hiçbir diyet diğerine üstünlük sağlayamadı, kazanan çıkmadı. Popüler diyetleri uygulayan hasta grupları karşılaştırıldığında kilo kaybı farkı bulunamadı. Her iki grupta da ortalama 2.2 kilogramlık zayıflama tespit edildi.

İlk 12 ayda Weight Watchers diyet grubundakiler daha fazla kilo verdi. Atkins ve Weight Wetchers diyetinde kaybedilen kilolar 24. ayda geri alındı.

KALBİ KORUMUYOR

Oldukça popüler olmasına rağmen çok az bir kilo kaybı sağlayan diyetlerin, kalp sağlığını ilgilendiren tansiyon, şeker ve kolesterol değerleri açısından hiçbir yarar sağlamadığını belirtmek gerekiyor.

AKDENİZ MUTFAĞINDAN ŞAŞMAYIN

Kilo almamak ve kalp sağlığını korumak için kanıtlanmış tek beslenme şekli, Akdeniz mutfağı ve zeytinyağıdır. Akdeniz mutfağı mucizevi mutfaktır. Uzun yaşamın sırrı bu mutfağın besinlerinde gizlidir. Yeşillikler, baklagiller, meyveler, zeytinyağı ve tencere yemeği bu en sağlıklı yiyeceklerdir. Kalp dostu Akdeniz mutfağı, sağlıklı yaşam tarzının temelini oluşturmaktadır. İdeal kilonuzu korumak, zayıflama ya da kalbinizi korumak için tek bir besin kaynağından mucize beklemek yanlıştır.

ATKİNS DİYETİ

Dr. Atkins’in popüler diye programıdır. Karbonhidrat büyük oranda azaltılır bu diyette. Düşük karbonhidratlı yiyecekler alınır. Kendinizi aç bırakmanız gerekmez. Sevdiğiniz yiyecekleri tüketmenize izin veren bir diyet programıdır.

SOUTH BEACH DİYETİ

Yemek yemeyi sevenlerin gözdesi olan bir diyet programı. Ani kilo kaybı, sağlıklı kiloya ulaşma ve bunu yaşam tarzına dönüştürme şeklinde 3 aşaması vardır.

WEIGHT WATCHERS DİYETİ

Cinsiyet, yaş, kilo, boy, egzersiz durumunuza göre verilen puanlarla size özel diyet listesi oluşturan bir beslenme programıdır. Amerika’da çıkmış ve dünyanın en yaygın diyetlerinden biridir.

ZONE DİYETİ

Bir haftada sağlıklı kilo verdirmeyi amaçlayan Zone diyeti, Cindy Crawford gibi ünlülerin diyeti olarak da bilinmekte. Yediğiniz yemeğin aldığınız ilaçlar kadar önemli olduğu felsefesine dayanan diyetin temeli aşırı insülin hormonunu yenilen yiyeceklerle düşürmek ve dengede tutmaktır.